Dlaczego warto pić kawę w filiżance?

W okresie PRL-u filiżanki do kawy były uznawane za symbol burżuazyjnego życia. Kawę za komuny pito ze zwykłych szklanek. Dalej zresztą mnóstwo starszych osób wciąż nie wyobraża sobie picia kawy z filiżanek, a szkoda. Picie kawy za sprawą odpowiedniej zastawy może zamienić się w prawdziwy rytuał.

Rodzaj kawy a filiżanki


W kawiarniach możemy się przypatrzeć jaki rodzaj filiżanek stosowany jest do poszczególnego rodzaju kawy. Gdy pijemy espresso powinniśmy stosować jak najmniejsze filiżanki o pojemności maksymalnie 80 ml. Ścianki filiżanki powinny być dość grube, tak by jak najdłużej trzymały temperaturę napoju. Filiżanka powinna mieć taki kształt by na powierzchni kawy bez problemu pojawiła się piana. Do cappuccino należy stosować filiżanki o pojemności około 170 ml. Filiżanki do cappuccino powinny być wykonane z porcelany o opływowych kształtach.

Kawa w szklance

W szklankach tak naprawdę powinno podawać się Cafe Latte. Jest to specjalny rodzaj kawy ze spienionym mlekiem. Właśnie w szklance prezentuje się ona najlepiej. W szklance można również podawać Cafe Macchiato. Szklanki muszą mieć dość grube ściany, najlepiej gdy są o pojemności 250 ml.

Jak widać ważny nie tylko smak czarnego pobudzającego napoju. Ważny jest również sposób podawania kawy. Częstym na przykład błędem jest podawanie do kawy ciastek. Zupełnie nie pasują one do gorzkiego smaku kawy. Pamiętajmy, że jemy również oczami. Kawa podana w filiżance dostarcza nam dodatkowych doznań smakowych. Picie kawy może być pięknym rytuałem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *