Jak parzyć kawę?

Parzenie kawy wbrew pozorom nie jest łatwą czynnością. Choć w polskich domach coraz częściej goszczą ekspresy do kawy to stworzenie aromatycznego wywaru jest nie lada wyzywaniem. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych metod parzenia kawy.

Czym powinna charakteryzować się dobra kawa?
Rady zasięgnęliśmy u ekspertów- baristów specjalizujących się w parzeniu kawy. Radzą oni by nigdy nie kupować gotowej zmielonej kawy w paczkach. Najlepszy aromat uzyskamy gdy kawa jest parzona ze świeżo zmielonych ziaren. Ziarna te muszą ponadto mieć określone miejsce pochodzenia. Najlepiej gdy ziarna pochodzą z wysokogórskich upraw. W takim wypadku trzeba przygotować się na spory wydatek. Za 1 kilogram ziaren możemy zapłacić nawet 400 zł. Trzeba również zaopatrzyć się w specjalny młynek do kawy. Można ją zmielić na zapas. Ważny jest czas przechowywania, maksymalnie do dwóch tygodni świeżo zmielona kawa powinna być zużyta.

Kawa z ekspresu czy parzona po turecku?
Gdy zmielone ziarna kawy są już gotowe może aromatyczny i pobudzający wywar przygotować w ekspresie. Wybór tych urządzeń jest przeogromny, w przeróżnych cenach. Za ekspres do kawy musimy zapłacić od 100 do nawet 5 000 zł. Wpływ na jakość kawy ma również woda. Dobrze do ekspresu stosować przefiltrowaną wodę. Nie może być ona zbyt twarda. Najlepsza będzie więc świeża woda przepuszczona przez filtr. Kawę można też parzyć w tradycyjny sposób, zalewając zmieloną kawę wodą. Przyda się emaliowany tygielek do kawy. Na jedną filiżankę wody wystarczy jedna łyżka kawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *