Najlepsza kawa ze świeżo zmielonych ziaren

Kawę można pić na wiele różnych sposobów. Najprościej przyrządzić ją w ekspresie do kawy. Najlepiej smakuje ta parzona ze świeżo zmielonych ziaren. W Polsce przez szereg lat najbardziej popularna była kawa parzona „po turecku“.

Z jakich ziaren parzyć kawę?

Najlepiej zaopatrzyć się w świeże ziarna oraz młynek do kawy. Może być automatyczny lub ręczny. Na rynku znaleźć można również ekspresy z wbudowanym młynkiem do kawy. Kupując ziarna do mielenia należy zwrócić uwagę na datę palenia. Ziarna najlepiej mielić bezpośrednio przed parzeniem. Inaczej cały aromat zwietrzeje. Polecamy ziarna kawy mielić w automatycznym młynku. Ręczny młynek mieli ziarna dość grubo i nadają się one wyłącznie do parzenia kawy typu mokka. Najlepsze ziarna do parzenia kawy powinny być sprzedawane w całości, nie mogą być połamane. Gorszej jakości ziarna to kawa o niedostatecznym smaku i aromacie. Do wyboru mamy dwa główne rodzaje ziaren- arabica i robusta. Polacy przepadają zwłaszcza za tym drugim rodzajem.

Jak parzyć kawę?

Świeżo mieloną kawę możemy parzyć w kawiarce. To najtańszy i najprostszy sposób parzenia kawy. Sposób parzenia kawy ma ogromne znaczenie. Źle zaparzona kawa będzie niezbyt dobrym napojem. Kawa musi być świeża. Tylko wtedy dostarczy nam odpowiednich doznań smakowych. Gdy nie mamy kawiarki ani ekspresu kawę można parzyć przez specjalne filtry lub siatki. Umieszczamy w nich świeżo zmielone ziarna a następnie zalewamy wrzątkiem. Wpływ na smakkawy ma również sposób jej przechowywania. Najlepiej zamknąć ją w szczelnym pojemniku, w którym powietrze nie jest dostępne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *