Kawiarka do parzenia kawy „po turecku”

By móc cieszyć się jak najlepszym aromatem świeżo parzonej kawy nie trzeba wydawać dużych sum pieniędzy na ekspres. Doskonałą alternatywą jest kawiarka. Ogromną popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych. Powoli na popularności zyskuje również w Polsce.

Najlepszy sposób parzenia kawy po turecku

Kawiarka jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie aromat mocnej kawy, parzonej po turecku. Swoim wyglądem przypomina nieco tradycyjne czajniki. Jego budowa jest dość prosta. Na dole kawiarki umieszczony jest zbiorniczek na wodę. W pierwszej kolejności należy więc uzupełnić wodę. Następnie trzeba uzupełnić zbiorniczek z lejkiem, w którym umieszcza się świeżo zmieloną kawę. W górnej części urządzenia znajduje się zbiorniczek na gotowy już napar. Pod wpływem ciśnienia woda przechodzi wyżej, zalewając zmielone ziarna kawy. Gdy kawiarka postawiona na gazie zacznie pyrkotać oznacza to, że wywar jest już gotowy. Kawiarka jest najlepszym sposobem na parzenie kawy po turecku.

Wyjątkowy aromat

Smakosze kawy z całą pewnością powinni docenić wyjątkowy aromat czarnego wywaru. Pod względem smaku i konsystencji, kawa z kawiarki jest zdecydowanie lepsza niż z tradycyjnego ekspresu. Ponadto trzeba na plus zaliczyć niską awaryjność urządzenia. Urządzenie ma prostą budowę trudno więc cokolwiek w niej popsuć. Jest też łatwa do utrzymania w czystości. Po każdorazowym korzystaniu z ekspresu trzeba go rozkładać na mniejsze części i. Z kawiarką nie ma takich problemów. Korzystna jest również cena kawiarek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *